W dniu 22 listopada 2022 r. uczniowie klasy 4TA uczestniczyli w wycieczce, której celem było zapoznanie się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przyszli studenci rozpoczęli wizytę od zwiedzania Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii uczestnicząc w wykładzie pt. „Połącz naukę z praktyką, czyli kilka słów o skutecznym wdrażaniu metod Data Science w projektach biznesowych”. Następnie uczniów przywitał Dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii dr hab. Bogdan Szal, prof. UZ oraz Wiceprzewodniczący Studenckiej Komisji Wyborczej. Młodzież zapoznała się z kierunkami studiów oraz możliwościami rozwoju w trakcie trwania nauki. Wizytę uczniowie na WMIE zakończyli dedykowanymi im wykładami ramach w panelu pt. „Bezpieczeństwo transakcji internetowych – Blockchain” oraz „Informatyczny warsztat matematyka”.

Klasa zwiedziła również laboratoria Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki na których zaprezentowanie zostały nowoczesne narzędzia wykorzystywane przez studentów w codziennej nauce. Wydział Mechaniczny zaproponował uczniom wykonanie różnego rodzaju doświadczeń chemicznych, fizycznych oraz możliwość poznania zagadnień budowy maszyn, silników w tym różnego rodzaju systemów stosowanych w samochodach oraz samolotach w związku z nową specjalnością – mechaniki lotniczej na kierunku mechanika i budowa maszyn Wydziału Mechanicznego. Po laboratoriach uczniów oprowadzali pracownicy Wydziału po poznaniu oferty Wydziału i przywitaniu uczniów przez Dziekana dr hab. inż. Władysław Papacz, prof. UZ. Na koniec zorganizowany został przez WM konkurs z nagrodami pt. „Zrób to jak inżynier”.

Kolejnym etapem związanym z poznawaniem tajników Uniwersytetu Zielonogórskiego i aspektów studiowania była możliwość zwiedzenia Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Uczniowie wspólnie ze studentami mieli okazję poznać środowisko do programowania gier 3D, przetestować w praktyce platformę wirtualnej rzeczywistości w sali multimedialnej oraz zobaczyć sprzęt i techniki stosowane w kryptografii Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych. Z kolei Instytut Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki pokazał uczniom sale laboratoryjne wysokiego i niskiego napięcia, laboratoria urządzeń energetyki odnawialnej oraz elektroniki, w tym urządzeń pomiarowych. Wrażenie na uczniach zrobił eksperyment prezentujący stopień wyładowania elektrycznego w zależności od wartości napięcia.

Jak to informatycy nie mogli odpuścić zwiedzania Centrum Komputerowego UZ. Uczniowie zobaczyli jak zbudowany jest jeden z węzłów IT wykorzystywany w codziennej pracy na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Podsumowaniem wizyty był wykład pt. „Zadania Centrum Komputerowego” zorganizowany przez pracownika Centrum, który przedstawił zadania i zakres obowiązków realizowanych przez Centrum Komputerowe Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Organizatorami wycieczki byli: dr inż. Agnieszka Lasota oraz mgr inż. Marcin Koteluk.