Hotelarstwo, to nie tylko praca w recepcji hotelu, o tym mogą przekonać się osoby wybierające zawód technika hotelarstwa, ponieważ już w klasie pierwszej uczniowie poznają techniki przygotowania i podawania śniadań hotelowych. W ramach tego przedmiotu uczą się, jakie są rodzaje śniadań serwowane w restauracjach hotelowych, a także, jak prawidłowo nakrywać stoły do różnych rodzajów śniadań. W tym celu poznają podstawowe elementy niezbędne do przygotowania stołu: bieliznę stołową (moltony, obrusy, serwety, serwetki), zastawę stołową, sztućce, szkło, elementy dekoracyjne. Aby lepiej przygotować się do wykonywania zawodu młodzi adepci sztuki hotelarsko – gastronomicznej uczestniczą w zajęciach, które wymagają od nich praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Praktyczne metody prowadzenia zajęć pozwalają uczniom łatwiej i szybciej zapamiętać poznane teoretycznie zagadnienia i dają możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach – jak sami o nich mówią.

W dniu 24 maja „młodzi hotelarze” z klasy I TC mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w klasowym konkursie „NAKRYWANIE STOŁÓW DO RÓŻNYCH RODZAJÓW ŚNIADAŃ”.Uczniowie podzielili się na cztero osobowe grupy i przygotowali stoły do śniadań:
– angielskiego
– Wielkanocnego
– wiedeńskiego wzmocnionego (2 grupy)

Oceniając wykonane przez młodzież stoły komisja zwracała uwagę nie tylko na stosowanie przez uczniów podstawowych zasad, zgodnie z którymi kelner nakrywa stół, ale także na pomysłowość i zaangażowanie, bowiem wiele elementów dekoracyjnych uczniowie zakupili lub przynieśli z domu. Po długiej naradzie jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – „Stół do śniadania angielskiego”, przygotowany przez: Elę, Nikolę, Oliwię i Jakuba L.

II miejsce – „Stół do śniadania wiedeńskiego wzmocnionego”, przygotowany przez: Anię, Patrycję, Kornela i Jakuba Sz.

III miejsce – „Stół do śniadania wiedeńskiego wzmocnionego”, przygotowany przez: Klaudię, Maję, Polinę i Oliwiera

Wyróżnienie otrzymał „Stół do śniadania Wielkanocnego”, przygotowany przez Czarka i Cypriana

Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich talentów i zainteresowań, które z pewnością umożliwi również

, przygotowujący uczniów do obsługi gości w sali konsumenckiej hotelu, tworzenia kart menu oraz wykonywania usług kelnerskich podczas przyjęć okolicznościowych, który uczniowie odbędą w klasie IV i V.