W październiku uczniowie klas pierwszej i trzeciej technikum hotelarstwa oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do obiektów hotelarsko – gastronomicznych „Dwór Kolesin” w Kolesinie oraz „Karczma Taberska” w Janowcu.

Pierwszy obiekt mieści się na uboczu wsi na Babimojszczyźnie, położony jest nad Jeziorem Wojnowskim – lokalizacja to jeden z największych atutów dworku. Podczas zwiedzania części hotelowej i części gastronomicznej zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy w obiekcie, a uzyskane informacje potwierdziły te, które poznaliśmy na zajęciach lekcyjnych hotelarstwa i gastronomii (szczególnie klasa trzecia). Wszyscy pracownicy zapewniali nas o dobrym wyborze kierunku kształcenia i zapraszali do odbycia praktyki zawodowej w tym historycznym, bardzo pięknym obiekcie.
„Karczma Taberska” to niezwykła restauracja, która poza pyszną kuchnią i domową atmosferą znana jest także z organizacji wielu imprez i wydarzeń artystyczno-kulturalnych.
Polecamy wszystkim odwiedzenie tych pięknych obiektów (https://dworkolesin.pl/, https://pl-pl.facebook.com/karczmataberska), a jego właścicielom dziękujemy za umożliwienie nam ich zwiedzenia.

Uczestnicy wycieczki i opiekunowie.