08.10.2019 roku uczniowie klas 1TC, 1 TEZ oraz 2 TMZ uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do zakładów gastronomiczno-hotelarskich „Ostoja” w Chobienicach oraz „Navigator” w Zbąszyniu. W obydwu miejscach uczniowie mieli możliwość poznania pełnej oferty zakładów tj. gastronomiczną, hotelarską i rekreacyjną.

Pierwszym obiektem, który mogliśmy zobaczyć była Ostoja, folwark z zabudowaniami z XVIII-XIX wieku. Wśród nich znajduje się rządcówka, dziś Restauracja Rządcówka z 1 poł. XVIII w. oraz okazały spichlerz z 2 poł. XIX wieku, o dachu mansardowym ze świetlikami – dziś 24 pokoje hotelowe oraz piwnica, w której degustować można najlepsze rodzaje whisky. Od szosy wolsztyńskiej wiedzie do folwarku aleja starych kasztanowców. Dawna stajnia, w której hodowano konie między innymi dla wojska, to dziś basen i SPA oraz 10 apartamentów. W stodole zaaranżowano salę balową, w której odbywają się dziś przyjęcia na 300 osób oraz liczne sale konferencyjne.

Szef kuchni tutejszej restauracji zasłynął z genialnego ożywiania smaków, które królowały na wielkopolskich stołach przed wieloma laty. W zupełnie nowych odsłonach prezentuje doskonałe dania nadając im poza wspaniałym smakiem także niespotykaną wcześniej formę podania. W Ostoi kucharzem jest absolwent naszej szkoły Adam Lelewer, który z wielką pasją i zaangażowaniem podchodzi do swojej pracy.

Drugim obiektem był Navigator Hotel i Konferencje. Jest to miejsce nowoczesne, a zarazem klimatyczne, łączące elegancję i luksus z lokalną tradycją. Hotel położony jest tuż nad brzegiem jeziora Błędno. Cisza i spokój to jedne z najważniejszych atutów tego miejsca, tak istotne dla pobytów wypoczynkowych czy spotkań biznesowych. Posiadają największą w okolicy bazę noclegową i konferencyjną – 54 pokoje o wysokim standardzie z tarasami i widokiem na jezioro oraz trzy multimedialne sale konferencyjne, mogące pomieścić do 200 osób. Ponadto w hotelu znajduje się sala bankietowa z możliwością organizacji imprez do 200 osób, restauracja z oszałamiającym widokiem i doskonałą kuchnią serwującą dania europejskie i regionalne, a także basen z jacuzzi i kompleksem saun.
Pomimo deszczowej pogody i zmęczenia, wszyscy byliśmy zachwyceni prezentacją obiektów przez pracowników, którzy z ogromną pasją opowiadali o swojej pracy. Z pewnością wielu uczniom poszerzyły się horyzonty zawodowe.

Kierownik wycieczki
Sylwia Białobrzycka