10 czerwca br. 37 uczniów z klas 1 TMZ, 2 TZ i 3 TI wraz z panią Agnieszką Gąsiewską, Małgorzatą Gadomską i Moniką Jastrząb wybrało się na dwudniową wycieczkę do Niemiec.

Pierwszego dnia mieliśmy okazję odwiedzić Berlin. W programie znalazły się najważniejsze miejsca miasta: Mur Berliński ze znaną East Side Gallery, Berlińskie Stare Miasto, Wyspa Muzeów, aleja Unter den Linden, pomnik Fryderyka Wielkiego, Brama Brandenburska, Reichstag, Aleksanderplatz, Kurfürstendamm i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. W Muzeum Egipskim mieliśmy okazję podziwiać popiersie uznawanej za synonim starożytnego kanonu piękna bogini Nefretete, natomiast w Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma była okazja na chwilę zadumy nad ofiarami wojny i zamachów terrorystycznych. Wiele przyjemności sprawił nam wieczorny spacer na Plac Poczdamski, gdzie mogliśmy podziwiać miasto w nocnej krasie, jego wielokulturowość i wielojęzyczność.

Drugi dzień obfitował również w wiele wrażeń. Spędziliśmy go w Poczdamie, gdzie na własnej skórze jeszcze bardziej poczuliśmy powiew historii. Duże wrażenie zrobił na nas pałac Cecilienhof, gdzie w 1945 r. obradowała konferencja poczdamska i ważyły się powojenne losy świata. Wisienką na torcie stał się pałac i park Sanssouci, gdzie podziwialiśmy komnaty w bardzo bogatym stylu rokoko. Trochę ochłody znaleźliśmy podczas spaceru parkowymi alejkami w kierunku Kościoła Pokoju, dalej do Bramy Brandenburskiej i dzielnicy holenderskiej. Nie należy zapomnieć również o tym, że zadbano o to, abyśmy mogli spędzić trochę czasu wolnego na własną rękę. Mieliśmy wtedy okazję skosztować Currywurst, precli oraz sprawdzić swoją znajomość niemieckiego, robiąc zakupy w sklepie albo zamawiając kawę.

Zmęczeni upałem, ale zadowoleni i pełni wrażeń, wróciliśmy do Sulechowa i już dzisiaj planujemy następne wycieczki 🙂