02 marca 2018 roku w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbyły się VIII Powiatowe Targi Edukacji i Pracy. CKZiU po raz kolejny miało zaszczyt wystąpić w roli gospodarza. Dyrektor szkoły Pan Jerzy Rozynek wygłosił przemówienie uroczyście przywitał przybyłych gości, a Starosta Zielonogórski Pan Dariusz Wróblewski otworzył imprezę. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Zielonogórskim”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

            Targi to wspaniała okazja do tego, aby młodzież wkraczająca w dorosłe życie poznała oferty kształcenia uczelni wyższych z całego kraju oraz propozycje lokalnych pracodawców i przedsiębiorców.

            Na tegorocznych targach zaszczyciło nas swoją obecnością wielu wystawców. Dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi ludźmi.

Uczniowie poznali ofertę uczelni wyższych: Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Akademii Morskiej w Szczecinie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy, Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

            Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska lokalnych firm. Ich przedstawiciele zachęcali młodzież do podjęcia pracy w ich placówkach. McDonald’s, który od niedawna prosperuje w naszym mieście, poszukuje ludzi do pracy wakacyjnej i weekendowej. Oferuje przy tym elastyczne godziny pracy. Ikea Industry Poland sp. z o.o. oddział w Zbąszynku, Nestle Polska S.A. oddział w Kargowej oraz ROCKWOOL Polska sp. z o. o. w Cigacicach to firmy, które od lat współpracują z naszą szkołą. Oferują staże dla uczniów, pracę wakacyjną oraz zatrudnienie dla absolwentów. Nordis Chłodnie Polskie sp. z o.o. z Zielonej Góry poszukuje pracowników, którzy skończyli kierunek mechatroniczny oraz elektryczny. Reprezentanci firmy Essel Propack Polska sp. z o. o. z Międzyrzecza przedstawili swoją ofertę. Jest to firma hinduska zajmująca się produkcją opakowań do kosmetyków. Zależy im głównie na pozyskaniu operatorów maszyn. Podobne oczekiwania ma firma TFP sp. z o. o. z Babimostu. Tutaj mogą też znaleźć interesujące zajęcie absolwenci Technikum logistycznego. Ciekawa okazała się oferta Przedsiębiorstwa Handlowo- Usługowego ZAWADZKA z Radoszyna. Poszukują ambitnych pracowników i zapewniają inwestowanie w rozwój zatrudnionych osób. Perceptus sp. z o. o. w Zielonej Górze chciałby pozyskać absolwentów technikum informatycznego oraz logistycznego i ekonomicznego. Na stoisku IDEA HR Group Sp. z o.o. z Zielonej Góry młodzież mogła skorzystać z oferty, jak zdobyć pracę, ponieważ jest to agencja pracy.

Swoje oferty zaprezentowali również: Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna z Sulechowa, Powiatowy Urząd Pracy z Zielonej Góry, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej oferująca płatne staże, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich z Zielonej Góry, Wojewódzki Sztab Wojskowy z Zielonej Góry oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień z Zielonej Góry.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko bbw Bildungszentrum Ostbrandenburg GmbH z Frankfurtu, ponieważ mówiono o tym, jak doskonalić swój rozwój zawodowy w Niemczech.

Młodzież wzięła również udział w wykładach wygłoszonych przez przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze nt. „Rola i zadania Powiatowego Urzędu Pracy w wejściu absolwentów na rynek pracy” oraz przedstawicieli Centrum Kształcenia Wschodniej Brandenburgii z siedzibą we Frankfurcie nad Odrą nt. „Możliwości doskonalenia i rozwoju zawodowego w Niemczech szansą na sukces”.

            Targi przyniosły zamierzony efekt. Wielu osobom pomogły w wyborze przyszłej drogi zawodowej.

Monika Dziadek