Doskonalenie kształcenia poprzez dodatkowe staże w firmach

Trwa realizacja staży w ramach projektu „Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Zielonogórskim”. Pierwsze staże, pierwsze  stypendia stażowe i refundacje kosztów dla firm już wypłacone. Nad organizacją i przebiegiem staży czuwa Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

W tegoroczne wakacje dodatkowe staże odbywa 46 uczniów CKZiU w Sulechowie w takich zawodach, jak: technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk, technik mechatronik, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych.

Stażystów zdecydowało się przyjąć do pracy aż 25 pracodawców (firm i instytucji – poniżej lista). O miejscu realizacji stażu decydowali w równym stopniu stażysta i pracodawca. Stażyści mieli również możliwość zaproponowania konkretnej firmy, w której chcieli zdobyć doświadczenie.


Zgłoś się już dziś na staż w wakacje w 2018 roku!
ILOŚĆ PŁATNYCH STAŻY OGRANICZONA
OBOWIĄZUJE PIERWSZEŃSTWO ZGŁOSZENIA

Uczniów zainteresowanych udziałem w stażu prosimy o wypełnienie i przesłanie
Deklaracji Uczestnika oraz CV na adres
m.palys@opzl.pl lub kontakt tel. 697 712 032.


 

Opinie o stażach

Zarówno uczniowie, jak i pracodawcy bardzo pozytywnie wypowiadają się o realizowanych stażach.

 

Bardzo podoba nam się na stażu w Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie. Poznajemy nowych ludzi, nawiązujemy z nimi kontakty. Wszyscy pracownicy są dla nas mili i pozytywnie nastawieni. Nauczyłam się obsługiwać podstawowe urządzenia biurowe tj. bindownica czy kserokopiarka. Potrafię uporządkować faktury i dokumenty dotyczące klientów. Bartek naprawiał 4 główne monitory przy wejściu do CEO, sprawdzał czy wszystko działa. Nauczyliśmy się pracować w grupie – mówiła Weronika Materna podczas kontroli staży w CEO w Sulechowie.

„Na stażu było znakomicie, poznałem ciekawych ludzi którzy pomagali mi w każdej chwili gdy czegoś nie potrafiłem. Poznałem wiele nowinek technologicznych w branży IT które jestem w stanie wykorzystać w życiu codziennym co daje mi spore predyspozycje na przyszłość a przede wszystkim bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Nauczyłem się wielu sposobów szyfrowania danych, konfiguracji serwera w taki sposób aby użytkownik logował się do swojego komputera za pomocą SMART CARD i naprawdę wielu wielu innych rzeczy. Oczywiście nie spocząłem na laurach i po zakończeniu stażu udało mi się nawiązać współpracę z firmą gdzie miałem praktykę. Obecnie jestem jednym z jej pracowników” –  Marcin Chutkowski, staż w firmie Perceptus.

Uczniowie podkreślają możliwość zdobycia cennego doświadczenia i lepszego dopasowania do lokalnego rynku pracy poprzez odbycie dodatkowego stażu. Mają okazję sprawdzić swoje dotychczasowe kwalifikacje zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy oraz poznać zasady funkcjonowania firm oraz procesów produkcyjnych. Nie ukrywają również, że stypendium stażowe i zwrot kosztów dojazdu na staż dodatkowo ich zachęciły.

Natomiast pracodawcy wskazują na korzyści wynikające z przyuczania do zawodu – być może – przyszłych pracowników. Nie brakuje również deklaracji związanych z chęcią zatrudnienia po zakończeniu szkoły. 3 absolwentów, którzy swój staż realizowali jeszcze w czerwcu już otrzymało propozycję dalszej współpracy.

Łącznie przez 5 lat (w latach 2017-2021) przewidziano sfinansowanie z projektu 250 staży dla uczniów i 14 dla nauczycieli. Staże mogą być realizowane w systemie popołudniowym, weekendowym, w okresie ferii oraz wakacji.

 

Dla UCZNIÓW:

 • 2018 r.: 70 staży/praktyk
 • 2019 r.: 50 staży/praktyk
 • 2020 r.: 50 staży/praktyk
 • 2021 r.: 30 staży/praktyk

 

Staże dla NAUCZYCIELI będą realizowane w 2018 roku.

Uczniowie mają możliwość realizacji stażu w firmach z branży zgodnej z kierunkiem, w jakim się kształcą. Po zrealizowaniu 150 h stażu uczniom wypłacone zostanie stypendium w wysokości 1500 zł brutto. Oprócz stypendium, stażyści mogą starać się o zwrot kosztów dojazdu do miejsca stażu. Na zakończenie otrzymają portfolio i zaświadczenie odbycia stażu. Powyższe dokumenty stanowić będą potwierdzenie nabytych umiejętności.

Miejsca staży w roku 2017

Lista firm i instytucji, w których realizowane są staże:

 1. Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów, Sulechów
 2. Biuro Rachunkowe Giełda, Sulechów
 3. BOMADEK z o.o., Trzebiechów
 4. Centrum Konferencyjne Brancon, Babimost
 5. Centrum Energetyki Odnawialnej Sp. z o. o., Sulechów
 6. Dwór Kolesin, Gościniec Agrotabera, Karczma Taberska, Kolesin, Nowe Kramsko
 7. ECE LOGISTICS Sp. z o. o. Sp.k., Zielona Góra
 8. IKEA Industry Poland Sp. z o. o. Oddział Fabryki WEST, Zbąszynek, Babimost
 9. Kalinowe Pola Sp. z o. o., Kalinowo-Skąpe
 10. Karczma pod Koziorożcami, Trzebiechów
 11. Lubuskie Centrum Logistyczne Sp. z o.o., Zielona Góra
 12. MB-Pneumatyka Sp. z o. o., Sulechów
 13. MetaPack Poland Sp. z o. o., Zielona Góra
 14. Motel TEXICANA, Kalsk
 15. PERCEPTUS Sp. z o. o., Zielona Góra
 16. PETRA Sp. z o. o., Zielona Góra
 17. PHU Sułkowski Sp. J., Kargowa
 18. Powiatowy Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „PAŁAC” w Przełazach
 19. RAM s.j., Sulechów
 20. COM – agencja reklamowa , Zielona Góra
 21. SuPekom Sp. z o.o. Sulechowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, Sulechów
 22. Trzebiechowski Ośrodek Kultury, Trzebiechów
 23. Urząd Gminy Trzebiechów
 24. Winny Dworek w Górzykowie
 25. Zakład Produkcji Makaronów SULMA Sp. z o.o., Sulechów

 

INFORMACJE DLA FIRM

Równie atrakcyjna jest oferta skierowana do pracodawców, którzy zdecydują się przyjąć ucznia na staż.

Założenia projektu przewidują sfinansowanie ze środków unijnych:

 • Stypendium stażowego dla ucznia(1500 zł brutto);
 • refundację kosztów stażu/praktyki dla przedsiębiorców (wszelkich wydatków związanych z organizacją i realizacją stażu/praktyki w przedsiębiorstwie (szkolenia BHP, stanowiskowe, badania lekarskie, odzież robocza, eksploatacja materiałów, itp.);
 • refundację części wynagrodzenia pracownika przedsiębiorstwa, któremu zostanie powierzona rola OPIEKUNA stażysty/praktykanta.

Wstępne zainteresowanie przyjęciem na STAŻ mogą Państwo zgłaszać
na e-mail:
 m.palys@opzl.pl 

Zachęcamy przedsiębiorców do udziału w projekcie, ponieważ wierzymy, że jego efekty mogą pomóc w rekrutacji nowych, dobrze przygotowanych pracowników oraz pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie firm, a poprzez to również poprawią ogólną sytuację gospodarczą w regionie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania z Państwa strony, zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie też spotkamy się z Państwem w dogodnym dla Państwa terminie i miejscu, celem przybliżenia zasad udziału w projekcie.

Przedsiębiorstwa duże, które zdecydują się na udział w projekcie, obowiązkowo będą musiały wnieść wkład własny na poziomie min. 5% kosztów związanych z realizacją stażu lub praktyki, w kwocie uzależnionej od rzeczywiście poniesionych kosztów (w praktyce zrefundujemy 95% kosztów stażu).  

Milena Pałys, koordynator staży