We wtorek 15.10. 2019 i środę 22.10 2019 goście Powiatowych Obchodów Dnia Edukacji Narodowej i uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego obejrzeli fragment ,,Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w wykonaniu szkolnego teatru.

Na przedstawienie złożyły się dwie części; część pierwsza to akcja osadzona w gombrowiczowskim czasie i rzeczywistości, część druga przeniosła widzów do współczesnej szkoły. Niestety teksty Gombrowicza, wybrzmiałe we współczesnej szkole zupełnie się nie zdezaktualizowały, wciąż tak samo zachowują się uczniowie, wciąż tak samo nauczyciel próbuje wtłoczyć uczniom informacje, z jego punktu widzenia nieodzowne, w przytłaczającej uczniów klasie, przepełnionej portretami wielkich mistrzów pióra.

Co kilka lat na przestrzeni dziesięcioleci szkołą wstrząsają kolejne reformy. Czy jednak szkoła naprawdę się zmienia? Czy uczniowie są dziś inni niż kiedyś? Czy Gombrowiczowska rzeczywistość jest przejaskrawiona? Refleksja przeplata się tu z rozbawieniem, nieudacznik Bladaczka zmaga się z lekceważącymi, niczym niezainteresowanymi, dokazującymi uczniami.

,,Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, powinna nas zachwycać- a więc zachwyca!”- grzmi Bladaczka, zderzając się ze ściana niezrozumienia:,, nikt tego nie czyta, nikogo nie zachwyca”- ,,nikogo, nikogo…” powtarza smutno echo za Gałkiewiczem.

W przedstawieniu wykorzystano fragment Ferdydurke Witolda Gombrowicza , piosenki Czerwonych Gitar, Czesława Niemena i Kory.

Na scenie szkolni aktorzy:

Dominik Chołuj (absolwent), Miłosz Rowiński, Sebastian Tomiak, Piotr Szczepaniak, Krzysztof Nowak, Filip i Karol Zglińscy, Marcin Polewiak, Kamil Naskręt, Szymon Wąsowski

Wokal: Natalia Wośko,

Akompaniament: Amelia Biskup- gitara, Mateusz Rychły (absolwent) – pianino

Odpowiedzialne za pomysł i realizację całości

Klaudia Andrasiak, Ewa Hołub-Aboulker, Ewelina Podyma oraz Aneta Graczyk.