We wtorek 30 października 2018 r. 44 uczniów CKZiU z klas 2TIE, 2TL, 3TI i 3TM wraz z 4 opiekunami mieli okazję gościć w firmie Stelmet S.A. w Zielonej Górze, która jest jednym z wiodących producentów tzw. drewnianej architektury ogrodowej i sprzedającej swoje produkty do ponad 25 krajów.

Przewodnikiem po zakładzie był pan Marcin Onyszkiewicz, kierownik działu ds. planowania produkcji i technologii. Wspólny spacer po terenie firmy trwał 2 godziny i rozpoczął się w magazynie zewnętrznym, służącym do składowania przywiezionych bali drewna i dokonywania ich wstępnej obróbki.

Kolejnym punktem była wizyta u operatora monitorującego i nadzorującego linię produkcyjną oraz zwiedzanie hali, gdzie można było dokładnej przyjrzeć się nie tylko maszynom i urządzeniom (np. piłom, frezotrakom) jak i pracy załogi. Duże wrażenie zrobili operatorzy wózków widłowych, którzy bardzo zwinnnie poruszali się między ustawionymi paletami i skrzyniami.

Dopełnieniem wszystkiego było przejście przez magazyn wyrobów gotowych, w którym cała szeroka gama zaimpregnowanych, zapakowanych i zaopatrzonych w etykiety produktów (m.in. przęseł ogrodzeniowych, desek tarasowych, pergoli, podestów) czekała na transport do odbiorców.

Przewodnik w bardzo ciekawy i rzeczowy sposób „wtajemniczał” grupę w poszczególne etapy od surowych bali drewna do gotowego elementu oraz odpowiadał na pytania, które były związane nie tylko z procesem produkcji, ale również z warunkami zatrudnienia i predyspozycjami do pracy w tym zakładzie.

Na przykładzie tej prężnie działającej firmy każdy z uczestników wycieczki miał okazję przekonać się, że warto się uczyć, rozwijać, inwestować w siebie i swoją ciężką pracą dojść do założonego przez siebie celu.

Miłym akcentem na zakończenie całego wyjazdu był smaczny obiad w restauracji „Janosik” w Sulechowie.

Monika Jastrząb