W czwartek, 25 października 2018r, 44 uczniów z klas IV TI, III TM, IV TL i II TL uczestniczyło w wycieczce dydaktycznej do Parku Naukowo – Technologicznego w Nowym Kisielinie oraz firmy R&D Tech w Zielonej Górze. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Zielonogórskim”.

Młodzież podczas prezentacji dowiedziała się, że Park Naukowo – Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego to nowoczesna infrastruktura rozwojowo – badawcza, w skład której wchodzą cztery obiekty: Centrum Technologii Informatycznych, Centrum Logistyczne i Platforma na rzecz Nauki i Gospodarki, Centrum Zrównoważonego Budownictwa i Energii oraz Centrum Innowacji – „Technologie dla Zdrowia Człowieka”.

Uczniowie w laboratoriach z zainteresowaniem przyglądali się wyposażeniu, oprzyrządowaniu i aparaturze kontrolno – pomiarowej, poznali możliwości robota Kuki, widzieli samochód elektryczny oraz zbudowany przez studentów motocykl elektryczny.

Duże wrażenie wywarło Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej, w którym wykonuje się badania wymagane do uzyskania znaku CE, umożliwiającego wprowadzenie urządzeń na rynek UE. W Laboratorium Akustyki i Elektroakustyki młodzież znalazła się w specjalnej komorze bezechowej, gdzie sufit wyglądał tak samo jak ściany i podłoga, której właściwie nie było, bo wszyscy stali na rozwieszonej siatce. To pomieszczenie jest odizolowane mechanicznie i wibroakustycznie od reszty budynku poprzez elementy tłumiące drgania.

W Laboratorium Wytwarzania Energii uczniowie poznali systemy wykorzystujące energię odnawialną, czyli naturalne źródła ciepła i chłodu.

Druga część wycieczki to poznanie zakresu działalności firmy R&D Tech, która jest ekspertem w zakresie maszyn dla przemysłu. Na hali uczniowie poznali tajniki funkcjonowania urządzeń potrzebnych w przemyśle stolarki budowlanej z aluminium, stali i pcv oraz przemyśle, który wykorzystuje w konstrukcjach profile aluminiowe lub stalowe.

Wycieczka do obu firm pozwoliła młodzieży poznać zakres ich działalności na rynku oraz specyfikę zakładów, które wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne na miarę XXI wieku.

Beata Marciniak