22 września w Polsce i na całym świecie obchodzony jest DZIEŃ BEZ SAMOCHODU. Jest on zwieńczeniem całotygodniowej akcji – Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tematem tegorocznej edycji jest multimodalność (wykorzystanie i łączenie różnych rodzajów transportu w podróżach miejskich w odniesieniu do pasażerów, jak i towarów) a hasłem przewodnim „Przesiadaj się i jedź”.

Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu. Ponadto celem jest uświadomienie wszystkim różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów. Prywatny samochód osobowy nie jest jedynym możliwym środkiem transportu. Często wygodniej, a przede wszystkim zdrowiej jest pojechać do szkoły rowerem. W tym dniu większość dużych miast oferuje mieszkańcom darmowe przejazdy komunikacją miejską. Bardzo często tego dnia centra miast biorących udział w akcji są wyłączone z ruchu samochodowego. Najlepiej do pracy, szkoły, na zakupy pójść pieszo lub pojechać rowerem.

Z okazji Dnia bez Samochodu uczniowie kl. 2TLw ramach zajęć z jednostek modułowych Usługi transportowo-spedycyjne oraz Infrastruktura logistyczna przygotowali w holu warsztatów szkolnych tablicę z informacjami o idei tego wydarzenia. Zachęcają, żeby w tym dniu (i nie tylko) korzystać z roweru lub chodzić pieszo. Będzie to z korzyścią dla środowiska i zdrowia.

ZADBAJ O ŚRODOWISKO! NIE STÓJ W KORKU! ZAOSZCZĘDŹ CZAS I PIENIĄDZE!
POGODA DOPISUJE, PRZESIĄDŹMY SIĘ WIĘC NA ROWER!