20 kwietnia 2018 roku uczniowie gr.2 kl. II ZA, uczącej się w zawodzie kucharz, odbyli wycieczkę dydaktyczną do restauracji „Picaro Pod Strzechą”. Celem tej wycieczki było kształtowanie pasji oraz nabywanie kompetencji zawodowych.

Restauracja Picaro Pod Strzechą to miejsce z niesamowitym klimatem w miejscowości Stok, koło Łagowa Lubuskiego. Obiekt zlokalizowany jest przy drodze krajowej numer 92 na trasie Poznań- Świebodzin-Świecko. Od przejścia granicznego w Świecku restaurację dzieli jedynie 55 km.

To miejsce, w którym serwuje się tradycyjną, polską kuchnią. Po przekroczeniu progu lokalu, czuć swojską atmosferę, piękne zapachy, dobiegające z kuchni oraz wyjątkowy klimat.

Wizyta w restauracji Picaro Pod Strzechą przypomina kontakt z naturą, ponieważ konstrukcja wykonana została z prawdziwego, litego drewna. Potrawy zachwycają gości, przede wszystkim, starannie opracowanymi przepisami. Sukces spowodowany jest stosowaniem świeżych produktów oraz aromatycznych przypraw, wykorzystywanych przez kucharzy na całym świecie. Menu zachwyca różnorodnością swojskich potraw. Szefowie restauracji, Pan Waldemar Armanowski i Pan Tomasz Proca, przyjaźnie przywitali uczniów. Następnie umożliwili im obejrzenie, nie tylko sali konsumenckiej przygotowanej do obsługi gości, ale również część produkcyjną restauracji oraz zaplecze gastronomiczne.

W części produkcyjnej uczniowie zapoznali się z bogatym nowoczesnym technicznym wyposażeniem wykorzystywanym codziennie w technologii przygotowywania potraw, które nie odbiegało znacznie od poziomu wyposażenia warsztatów gastronomicznych w naszej szkole, gdzie uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, uczestnicząc w procesie produkcji potraw na liczne bankiety i imprezy cateringowe obsługiwane w CKZiU. Uczestnicząc w takich przedsięwzięciach szkolnych, uczniowie wykorzystują wiedzę i umiejętności nabyte w toku zajęć praktycznych oraz teoretycznych przedmiotów zawodowych. Forma wycieczek szkolnych do zakładów gastronomicznych jest zawsze interesującą lekcją, będącą sposobem wprowadzania, pogłębiania, rozszerzania oraz utrwalania realizowanych treści kształcenia w szkole. Młodzież z tej grupy należy do bardzo aktywnej, uzdolnionej i rokującej nadzieję na przyszłych wybitnych szefów kuchni. Popisując się sztuką kulinarną, sporządzają potrawy od popularnych po bardzo wyszukane. W czasie zajęć praktycznych w warsztatach szkolnych uczniowie poszerzają wiedzę na temat nowości kulinarnych, poznają nowe trendy w gastronomii, uczą się pracy w grupie, doskonalą organizację pracy, a przede wszystkim, przebywają w gronie koleżanek i kolegów o podobnych zamiłowaniach i pasjach.

Uczniowie z wielką ciekawością wsłuchiwali się w słowa szefa p. Tomasza Proca, który opowiadał im, jak budował swój warsztat pracy, jak obecnie pracuje i jak odpoczywa. Radził uczniom, aby zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne związane z wybranym zawodem, ponieważ jak stwierdził „ jest to najlepsza inwestycja w młodym wieku”. Uczniowie obejrzeli karty menu wykorzystywane w restauracji, gdzie tradycyjne potrawy występują z niecodziennymi mało znanymi dodatkami oraz stosowanym systemem HACCP w restauracji.
Konkludując należy podkreślić, iż wycieczka ta okazała się interesującą lekcją z jednoczesnym wprowadzaniem, pogłębianiem, rozszerzaniem i utrwalaniem realizowanych treści kształcenia zawodowego w CKZiU w Sulechowie.

Trzema sposobami uczy szkoła: przez to, czego uczy, przez to jak uczy i przez to, jaka jest.

Laurence Downe

Opiekun wycieczki dydaktycznej :
v-ce dyr. d/s kształcenia zawodowego Elżbieta Towarek