Nie trzeba chyba powoływać się na wielkie autorytety, aby potwierdzić wagę tego stwierdzenia. Taką wyjątkową okazję praktycznego doskonalenia swoich umiejętności w zakresie warsztatu gastronomicznego mają uczniowie klas trzecich Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sulechowie. Uczniowie klasy 3 ZKW mogą łączyć zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych z zajęciami praktycznymi na terenie renomowanego lokalu gastronomicznego ,,Winny Dworek’’ w Górzykowie.

Winny Dworek, reprezentowany przez Panią Małgorzatę Krojcig, otworzył swoje gościnne progi przed młodymi adeptami sztuki kulinarnej i umożliwia im zdobywanie cennego doświadczenia. Pod okiem wspaniałych i doświadczonych praktyków uczniowie poznają kulisy pracy w uznanym obiekcie gastronomicznym o niezwykle wysokim standardzie.

Każdego tygodnia przez 5 godzin, młodzież z klasy 3ZKW obserwuje i czynnie uczestniczy w procesach przygotowywania wykwintnych dań, organizacji i logistyki imprez gastronomicznych. Oprócz zaangażowania w zajęcia praktyczne, uczniowie mają okazję do rozmów z szefem kuchni i innymi pracownikami. Dzięki temu uzyskują cenne rady i mogą również dopytywać się o tajniki bycia skutecznym i kreatywnym kucharzem.   

Należy nadmienić, iż Winny Dworek stanowi niezwykle nowoczesny, a jednocześnie urokliwy i pełen wspaniałej atmosfery obiekt, a możliwość odbywania tu zajęć praktycznych jest niezwykłą szansą dla uczniów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Pani Małgorzacie Krojcig, która doskonale rozumie, iż tylko połączenie praktyk w warsztatach szkolnych oraz w wysokiej klasy obiekcie gastronomicznym może przygotować młodzież skutecznie do

zawodu.

Opiekun praktyk
Nauczyciel praktycznej nauki zawodu
Wojciech Kouhan