08.11.2017r uczniowie klas 1, 2 i 3 TZ uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do zakładów gastronomiczno-hotelarskich:„Ostoja” w Chobienicach i „Navigator” w Zbąszyniu. W obydwu miejscach uczniowie mieli możliwość zapoznać się z pełną ofertą zakładów tj. gastronomiczną, hotelarską i rekreacyjną.

Obiekt Ostoja sąsiaduje z rozległym parkiem z bogatym drzewostanem liczącym 120-150 lat. Niektóre z drzew są pomnikami przyrody, między innymi platan rosnący w sąsiedztwie pałacu oraz trzy lipy. Z umiłowania natury, szacunku do ziemi i dobrze pojętej wiejskości narodziło się to unikalne miejsce. W odrestaurowanych zabudowaniach powstał obiekt, w którym zarówno ciało, jak i dusza z łatwością osiągną stan błogości i relaksu.  W przestrzeni dawnej stajni zaaranżowano basen, zaciszne gabinety spa, masażu oraz sauny. Dla miłośników koni przygotowany jest profesjonalny maneż i hala, na których można doskonalić swoje umiejętności jeździeckie pod okiem doświadczonego instruktora. Bliskość lasów i jezior sprawia, że Ostoja Chobienice jest miejscem dla osób szukających spokojnego wypoczynku, jak i entuzjastów aktywnego spędzania czasu.

Szef kuchni tutejszej restauracji  zasłynął z genialnego ożywiania smaków, które królowały na wielkopolskich stołach przed wieloma laty. W zupełnie nowych odsłonach prezentuje doskonałe dania nadając im poza wspaniałym smakiem także niespotykaną wcześniej formę podania. Lokalne specjały takie jak złotnicki schab czy kaczka wielkopolska już dziś  podbiły serca i podniebienia zarówno lokalnych odbiorców, jak i osób, które dla tych smaków przemierzają dziesiątki kilometrów. 

Drugim etapem naszej wycieczki był Kompleks Navigator Hotel i Konferencje.

Navigatorto miejsce nowoczesne, a zarazem klimatyczne, łączące elegancję i luksus z lokalną tradycją. Hotel położony jest tuż nad brzegiem jeziora Błędno, znajdującego się pod ochroną programu „Natura 2000”. Cisza i spokój to jedne z najważniejszych atutów tego miejsca, tak istotne dla pobytów wypoczynkowych czy spotkań biznesowych. Posiadają największą w okolicy bazę noclegową i konferencyjną – 54 pokoje o wysokim standardzie z tarasami i widokiem na jezioro oraz trzy multimedialne sale konferencyjne, mogące pomieścić do 200 osób. Ponadto w hotelu znajduje się sala bankietowa z możliwością organizacji imprez do 200 osób, restauracja z oszałamiającym widokiem i doskonałą kuchnią serwującą dania europejskie i regionalne, a także basen z jacuzzi i kompleksem saun.

W Zbąszyniu szefem kuchni jest absolwent naszej szkoły Adam Lelewer, który z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał o pracy kucharza a także, w jaki sposób można w tym zawodzie osiągnąć wysokie umiejętności i pełen profesjonalizm. Zarówno dla nauczycieli, jak również dla uczniów był to dodatkowy miły akcent podczas naszej wycieczki.

Pomimo zmęczenia buzie wszystkich uczestników były uśmiechnięte i zadowolone. Z pewnością wielu uczniom poszerzyły się horyzonty zawodowe.

Opiekun wycieczki
Regina Kaszubska