W dniach 26-28.09.2017r dziesięcioro uczniów z klas gastronomicznych i hotelarskich miało możliwość uczestniczenia w wyjeździe do Niemiec w ramach programu współpracy Fundusz Małych Projektów „Interreg Polska – Saksonia”.

Fundusz ten ma na celu realizację przedsięwzięć „people – to – people”, a także intensyfikowanie współpracy transgranicznej we wszystkich obszarach współpracy życia społecznego. W szczególności wspierane są spotkania i wymiany grup dzieci i młodzieży.

W Hoyerswerdzie bardzo serdecznie przywitał nas dyrektor placówki Konrad Zusak Akademia Hoyerswerda. Przedstawił nam program naszego pobytu i zachęcał do poznania pięknych okolic. Łużyce jest to kraina historyczna leżąca częściowo w Niemczech i częściowo w Polsce, położona między Kwisą i Łabą, zamieszkana przez Serbołużyczan, Niemców i Polaków.

Górne Łużyce położone są w trójkącie trzech państw: Niemiec – Polski – Czech, znajdują się więc w samym sercu Europy. Wielką atrakcją jest Łużycka Kraina Jezior (Lausitzer Seenland)– największy stworzony przez człowieka krajobraz wodny i wypoczynkowy w Europie. Mieliśmy możliwość zobaczenia po raz pierwszy bardzo nowoczesnych domków na wodzie.

Serbołużycka kultura z jej bogatą tradycją kultywowana jest w tym dwujęzycznym regionie między Budziszynem (Bautzen), Kamieńcem (Kamenz), Wojrowicami (Hoyerswerda) i Slepo (Schleife). Przy pięknej i słonecznej pogodzie zwiedziliśmy Bautzen i Hoyeswerdę. Nazwy ulic w tym regionie widnieją w dwóch językach – niemieckim i łużyckim.

Mieliśmy możliwość obejrzenia restauracji „Westphalenhof” , hotelu „Zum golden Adler” i pensjonatu „Spree Pensjon”. Właściciele i pracownicy tych obiektów z wielką pasją opowiadali o swojej pracy i serdecznie zapraszali naszych uczniów do odbywania praktyk. Spotkaliśmy się i rozmawialiśmy z polskimi praktykantkami z Gubina, które były bardzo zadowolone z warunków odbywania praktyki zawodowej.

Duże wrażenie na uczestnikach wyjazdu wywarła wizyta w rodzinnym browarze „Frenzel” w Bautzen, gdzie mogliśmy zobaczyć jak produkuje się tradycyjne piwo.

Kształtujący Łużyce naród Łużyczan ze swoimi bogatymi zwyczajami jest symbolem żywej tradycji i gościnności. W skansenie Krabat – Muhle mogliśmy obejrzeć czarodziejski młyn, dawne łużyckie stroje, a przede wszystkim posłuchać przepięknej legendy o czarowniku Krabacie.

Wyjazd nasz był bardzo udany. Pomimo bariery językowej, staraliśmy się mówić po niemiecku, a Niemcy po polsku. Poznaliśmy wielu ludzi z pasją z Euroregionu, a także hotelarzy i gastronomów. Z pewnością nasi uczniowie będą chcieli pojechać w maju na praktyki aby poprawić swoje kompetencje zawodowe i językowe!

Opiekunowie : Iwona Pierzchlewska i Urszula Marszewska