Jak co roku, 23 maja, obchodziliśmy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Ma on upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię.

Uczniowie klasy 2TL, postanowili upamiętnić to niezwykłe wydarzenie historyczne i wzięli udział w inscenizacji rozprawy karnej w VI Zamiejscowym Wydziale Karnym Sadu Rejonowego z siedziba w Sulechowie.  Rozprawa dotyczyła   wypadku samochodowego spowodowanego przez osobę młodocianą znajdującą się  w stanie nietrzeźwości . W swoje role  idealnie wcieliły się Weronika Bandosz jako oskarżona, jej  adwokatem była Klaudia Dominiak, pokrzywdzoną   Patrycja Oleszak,  a prokuratorem Klaudia Rejmak. Natomiast jako świadek zdarzenia wystąpiła  Marika Hyża, która brawurowo wykreowała swoja rolę.

W składzie orzekającym zobaczyliśmy:

Sławomira Bociana, który znakomicie  wcielił się w rolę sędziego sądu rejonowego , jego  głosem doradczym byli ławnicy  – Kinga Paszyk i Olena Szejpało, a protokolantem była Wiktoria Wnuk

Pod niezwykle czujnym okiem Pani Haliny Pacyny  wszyscy skrupulatnie przygotowywali się do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Szczegółowo analizowaliśmy każdą możliwość przewidywanego wyroku, by był on zgodny z prawem. Wielogodzinne próby, rozmowy, niezwykłe emocje, poszukiwanie dowodów, argumentów, a wszystko to po to, by w należyty sposób reprezentować szkołę przed Wiceprezesem Sądu Rejonowego w Świebodzinie  –  Sędzią Piotrem Lubryczyńskm, Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie Wojciechem Uszakiem i adwokatem  Maciejem Manią z Kancelarii Adwokackiej w Zielonej Górze.

Nasz trud i zaangażowanie zostało docenione, a pochwałom o profesjonalnym podejściu, rzetelności i skrupulatności nie było końca….

Była to prawdziwa lekcja prawa i historii. Mamy  nadzieje, że w przyszłym roku też będziemy mogli zaprezentować swe możliwości w kolejnej inscenizacji rozprawy karnej .

Sławomir Bocian
uczeń klasy II TL