15 marca 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego pod hasłem „Tęcza kolorów na talerzu.”

Jak sam tytuł wskazuje, konkurs był nie tylko smaczny, ale też i bardzo kolorowy. Temat nie był łatwy, pomimo tego, że uczestnicy mogli korzystać z pełnej gamy surowców. Umiejętność doboru, wykonanie oraz doprawienie poszczególnych elementów zestawów konkursowych okazało się trudnym zadaniem. Uczestnicy konkursu pracowali przede wszystkim na filetach z kaczki i  kurczaka, schabie i rybach. Ciekawe były dodatki przygotowywane z dyni, zielonego groszku, batatów oraz różne rodzaje kolorowych sosów np. szafranowego, na bazie zielonej herbaty czy  wiśniowego. W efekcie końcowym potrawy na talerzach były bardzo kolorowe i estetyczne. Smakowały również wyśmienicie.

W konkursie startowało 8 zespołów ze szkół gastronomicznych województwa lubuskiego: Zielona Góra, Nowa Sól, Gubin, Sulechów, Żary, Świebodzin, Iłowa i Szprotawa.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice II klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych –  Eliza Budzyń i Amanda Krzyżostaniak, które przygotowywała mgr inż. Regina Kaszubska. Uczennice wykonały ”Halibuta z lawendą, mini cukinie z galangalem, sos szafranowy oraz czerwony ryż w gruszce”.

Nasze potrawy bardzo pięknie się prezentowały i w smaku były naprawdę oryginalne. Komisja miała trudne zadanie, aby wybrać najlepszy zespół, który pracował szybko, czysto i przygotował najlepszą potrawę. Niestety nie zawsze udaje się zająć miejsce na podium i  w tym roku uplasowaliśmy się na V pozycji. Uczestnicy konkursu zyskali umiejętności, doświadczenie i moc wrażeń, a także dyplomy i nagrody rzeczowe.