panny wyklęte

Historia nie musi być nudna, a piosenki patriotyczne nie muszą być patetyczne. Dzisiaj dowiedziała się tego młodzież ZSP w Sulechowie. Uczniowie klasy IV TZ i II TI oraz nauczyciele uczestniczyli w koncercie „Panny Wyklęte” w wykonaniu zespołu muzycznego Maleo Reggae Rockers i siedmiu czołowych polskich wokalistek: Kasi Kowalskiej, Marceliny, Kasi Malejonek, Ani Witczak, Lilu, Zespołu Dziewczyny (Ola Nowak, Ania Szafraniec).

Panny Wyklęte to projekt muzyczny Fundacji Niepodległości, która chcąc oddać hołd Żołnierzom Wyklętym – zaprosiła Darka Malejonka z zespołem Maleo Reggae Rockers i niezwykłe polskie wokalistki do zrobienia tego, co tylko prawdziwi artyści potrafią. Wydarzenie inspirowane jest losem kobiet Wyklętych i opowiada o ich tragicznych powojennych doświadczeniach. Nieoficjalną patronką projektu jest postać Danuty Siedzikówny „Inki” .

Podczas koncertu Darek Malejonek opowiadał młodzieży o Żołnierzach Wyklętych. Niezwykle wzruszająca była chwila, kiedy młodzież zgromadzona w Sali CRS w Zielonej Górze wspólnie z zespołem odśpiewała rotę. Okazuje się, że utwór ten można zaśpiewać w nowoczesny sposób. Panny Wyklęte to nie jedyny projekt Darka Malejonka. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć piosenki z płyt „Morowe Panny” , „Panny Wygnane” i „ Panny Wyklęte”. Po koncercie lider zespołu Maleo Reggae Rockers poinformował publiczność, że w przygotowaniu jest kolejna płyta. Autorzy podejmą temat polskich kobiet, które podczas II wojny światowej zajęły się ratowaniem ludności żydowskiej przed zagładą. Już nie możemy się doczekać kolejnej płyty i kolejnego koncertu.